Highlights
News
-
2024 PHAC Basketball Championships
The Pennsylvania Heartland Athletic Conference is proud to announce it will be holding its 11th Annual PHAC Basketball Championships on February 14, 15, and 16. The event has become a traditional showcase of athletic talent and competition in North Central Pennsylvania on both a team and individual basis for parents, fans, and basketball supporters of all ages.
The Championships will be held in the Phil Lockcuff Field House of the Shikellamy High School located at 600 Walnut Street in Sunbury, PA, near the confluence of the North and West Branches of the Susquehanna River, which is the approximate geographic center of the Conference. This year’s event is being sponsored by Blaise Alexander Lewisburg and Sunbury, All American Athletics, and Service 1st Federal Credit Union.
The Girls Semi Finals will be held on Wednesday, February 14, with the Boys taking the court on Thursday, February 15. Games will begin both nights with opening rounds at 6pm, followed by the nightcap at 7:30pm. The Finals will be held on Friday, February 16, with the Girls Final leading off at 6pm to be followed by the Boys finale at 7:30pm. Doors will open each night at 5:15 pm and there will be a concession stand in operation each night for those who desire to purchase food and beverage items. Admission prices for each night’s doubleheader are $6 for Adults and $3 for Students. PHAC passes will not be accepted for these games.
The PHAC is comprised of 19 schools of which 18 of the schools compete scholastically in Boys and Girls Basketball. The league is made up of three divisions according to student population. Not only is each division winner awarded a Divisional Championship, but that team also receives an invite to compete for the PHAC Tournament Championship. Along with the division champion a wildcard team is selected to complete the 4 team bracket.
This year ‘s Tournament Invitees are:
Wednesday Girls Games:
6:00 pm: Loyalsock - Home Team (light jerseys) vs Jersey Shore- Away Team (dark jerseys).
7:30 pm: Central Columbia (light jerseys) vs Hughesville (dark jerseys)
Thursday Boys Games:
6:00 pm: Shamokin - Home (light jerseys) vs. Danville (dark jerseys)
7:30 pm: Loyalsalk - Home (light jerseys) vs. Selinsgrove (dark jerseys)
Previous Winners:
2023: Boys: Central Mountain Girls: Mt. Carmel Area
2022: Boys: Loyalsock Girls: Southern Columbia
2021: No tournament held
2020: Boys: Danville Girls: Danville
2019: Boys: Loyalsock Girls: Mifflinburg
2018: Boys: Danville Girls: Loyalsock
2017: Boys: Loyalsock Girls: Mount Carmel Area
2016: Boys: Shamokin Girls: Danville
2015: Boys: Milton Girls: Mifflinburg
2014: Boys: Loyalsock Girls: Mount Carmel Area
2013: Boys: St. John Neumann Girls: Danville -
2022-2023 State Champions
Fall 2022
- Danville, Rory Lieberman, Cross Country AA
- Southern Columba Girls Soccer A
- Central Columbia Girls Soccer AA
- Southern Columbia Football AA
- Warrior Run, Hannah Rabb, Golf AA
Winter 2022-2023
- Danville, Brenna Ross 50 Free AA
- Lewisburg, Kimberly Shannon, 500 Free AA
- Williamsport, Cael Nasdeo, Wrestling 121 AAA -
2022-2023 State Champions
Fall 2022
- Danville, Rory Lieberman, Cross Country AA
- Southern Columba Girls Soccer A
- Central Columbia Girls Soccer AA
- Southern Columbia Football AA
- Warrior Run, Hannah Rabb, Golf AA
Winter 2022-2023
- Danville, Brenna Ross 50 Free AA
- Lewisburg, Kimberly Shannon, 500 Free AA
- Williamsport, Cael Nasdeo, Wrestling 121 AAA -
2022-2023 State Champions
Fall 2022
- Danville, Rory Lieberman, Cross Country AA
- Southern Columba Girls Soccer A
- Central Columbia Girls Soccer AA
- Southern Columbia Football AA
- Warrior Run, Hannah Rabb, Golf AA
Winter 2022-2023
- Danville, Brenna Ross 50 Free AA
- Lewisburg, Kimberly Shannon, 500 Free AA
- Williamsport, Cael Nasdeo, Wrestling 121 AAA -
2022-2023 State Champions
Fall 2022
- Danville, Rory Lieberman, Cross Country AA
- Southern Columba Girls Soccer A
- Central Columbia Girls Soccer AA
- Southern Columbia Football AA
- Warrior Run, Hannah Rabb, Golf AA
Winter 2022-2023
- Danville, Brenna Ross 50 Free AA
- Lewisburg, Kimberly Shannon, 500 Free AA
- Williamsport, Cael Nasdeo, Wrestling 121 AAA -
2022-2023 State Champions
Fall 2022
- Danville, Rory Lieberman, Cross Country AA
- Southern Columba Girls Soccer A
- Central Columbia Girls Soccer AA
- Southern Columbia Football AA
- Warrior Run, Hannah Rabb, Golf AA
Winter 2022-2023
- Danville, Brenna Ross 50 Free AA
- Lewisburg, Kimberly Shannon, 500 Free AA
- Williamsport, Cael Nasdeo, Wrestling 121 AAA -
2022-2023 State Champions
Fall 2022
- Danville, Rory Lieberman, Cross Country AA
- Southern Columba Girls Soccer A
- Central Columbia Girls Soccer AA
- Southern Columbia Football AA
- Warrior Run, Hannah Rabb, Golf AA
Winter 2022-2023
- Danville, Brenna Ross 50 Free AA
- Lewisburg, Kimberly Shannon, 500 Free AA
- Williamsport, Cael Nasdeo, Wrestling 121 AAA -
2022-2023 State Champions
Fall 2022
- Danville, Rory Lieberman, Cross Country AA
- Southern Columba Girls Soccer A
- Central Columbia Girls Soccer AA
- Southern Columbia Football AA
- Warrior Run, Hannah Rabb, Golf AA
Winter 2022-2023
- Danville, Brenna Ross 50 Free AA
- Lewisburg, Kimberly Shannon, 500 Free AA
- Williamsport, Cael Nasdeo, Wrestling 121 AAA -
2022-2023 State Champions
Fall 2022
- Danville, Rory Lieberman, Cross Country AA
- Southern Columba Girls Soccer A
- Central Columbia Girls Soccer AA
- Southern Columbia Football AA
- Warrior Run, Hannah Rabb, Golf AA
Winter 2022-2023
- Danville, Brenna Ross 50 Free AA
- Lewisburg, Kimberly Shannon, 500 Free AA
- Williamsport, Cael Nasdeo, Wrestling 121 AAA -
2022-2023 State Champions
Fall 2022
- Danville, Rory Lieberman, Cross Country AA
- Southern Columba Girls Soccer A
- Central Columbia Girls Soccer AA
- Southern Columbia Football AA
- Warrior Run, Hannah Rabb, Golf AA
Winter 2022-2023
- Danville, Brenna Ross 50 Free AA
- Lewisburg, Kimberly Shannon, 500 Free AA
- Williamsport, Cael Nasdeo, Wrestling 121 AAA -
2022-2023 State Champions
Fall 2022
- Danville, Rory Lieberman, Cross Country AA
- Southern Columba Girls Soccer A
- Central Columbia Girls Soccer AA
- Southern Columbia Football AA
- Warrior Run, Hannah Rabb, Golf AA
Winter 2022-2023
- Danville, Brenna Ross 50 Free AA
- Lewisburg, Kimberly Shannon, 500 Free AA
- Williamsport, Cael Nasdeo, Wrestling 121 AAA -
2022-2023 State Champions
Fall 2022
- Danville, Rory Lieberman, Cross Country AA
- Southern Columba Girls Soccer A
- Central Columbia Girls Soccer AA
- Southern Columbia Football AA
- Warrior Run, Hannah Rabb, Golf AA
Winter 2022-2023
- Danville, Brenna Ross 50 Free AA
- Lewisburg, Kimberly Shannon, 500 Free AA
- Williamsport, Cael Nasdeo, Wrestling 121 AAA -
Official's Recognition
The following officials/umpires were recognized by District IV for being selected to officiate PIAA State Playoff contests:
- Bryce Brewer, Baseball (2022)
- Albert Jones, Baseball (2022)
- Chip Carnes, Baseball (2022)
- Mark Marinucci, Baseball (2022)
- Danny Troxell, Softball (2022)
- Eric Wolfgang, Softball (2022)
- Ed Souter, Softball (2022)
- Mike Shaw, Softball (2022)
- Dwight Woodley, Basketball (2023)
- Colleen Sullivan, Basketball (2023)
- Gary Daddario, Basketball (2023)
- Joe Bohart, Swimming/Diving (2023) -
Official's Recognition
The following officials/umpires were recognized by District IV for being selected to officiate PIAA State Playoff contests:
- Bryce Brewer, Baseball (2022)
- Albert Jones, Baseball (2022)
- Chip Carnes, Baseball (2022)
- Mark Marinucci, Baseball (2022)
- Danny Troxell, Softball (2022)
- Eric Wolfgang, Softball (2022)
- Ed Souter, Softball (2022)
- Mike Shaw, Softball (2022)
- Dwight Woodley, Basketball (2023)
- Colleen Sullivan, Basketball (2023)
- Gary Daddario, Basketball (2023)
- Joe Bohart, Swimming/Diving (2023) -
Official's Recognition
The following officials/umpires were recognized by District IV for being selected to officiate PIAA State Playoff contests:
- Bryce Brewer, Baseball (2022)
- Albert Jones, Baseball (2022)
- Chip Carnes, Baseball (2022)
- Mark Marinucci, Baseball (2022)
- Danny Troxell, Softball (2022)
- Eric Wolfgang, Softball (2022)
- Ed Souter, Softball (2022)
- Mike Shaw, Softball (2022)
- Dwight Woodley, Basketball (2023)
- Colleen Sullivan, Basketball (2023)
- Gary Daddario, Basketball (2023)
- Joe Bohart, Swimming/Diving (2023) -
Official's Recognition
The following officials/umpires were recognized by District IV for being selected to officiate PIAA State Playoff contests:
- Bryce Brewer, Baseball (2022)
- Albert Jones, Baseball (2022)
- Chip Carnes, Baseball (2022)
- Mark Marinucci, Baseball (2022)
- Danny Troxell, Softball (2022)
- Eric Wolfgang, Softball (2022)
- Ed Souter, Softball (2022)
- Mike Shaw, Softball (2022)
- Dwight Woodley, Basketball (2023)
- Colleen Sullivan, Basketball (2023)
- Gary Daddario, Basketball (2023)
- Joe Bohart, Swimming/Diving (2023) -
Official's Recognition
The following officials/umpires were recognized by District IV for being selected to officiate PIAA State Playoff contests:
- Bryce Brewer, Baseball (2022)
- Albert Jones, Baseball (2022)
- Chip Carnes, Baseball (2022)
- Mark Marinucci, Baseball (2022)
- Danny Troxell, Softball (2022)
- Eric Wolfgang, Softball (2022)
- Ed Souter, Softball (2022)
- Mike Shaw, Softball (2022)
- Dwight Woodley, Basketball (2023)
- Colleen Sullivan, Basketball (2023)
- Gary Daddario, Basketball (2023)
- Joe Bohart, Swimming/Diving (2023) -
Official's Recognition
The following officials/umpires were recognized by District IV for being selected to officiate PIAA State Playoff contests:
- Bryce Brewer, Baseball (2022)
- Albert Jones, Baseball (2022)
- Chip Carnes, Baseball (2022)
- Mark Marinucci, Baseball (2022)
- Danny Troxell, Softball (2022)
- Eric Wolfgang, Softball (2022)
- Ed Souter, Softball (2022)
- Mike Shaw, Softball (2022)
- Dwight Woodley, Basketball (2023)
- Colleen Sullivan, Basketball (2023)
- Gary Daddario, Basketball (2023)
- Joe Bohart, Swimming/Diving (2023) -
Official's Recognition
The following officials/umpires were recognized by District IV for being selected to officiate PIAA State Playoff contests:
- Bryce Brewer, Baseball (2022)
- Albert Jones, Baseball (2022)
- Chip Carnes, Baseball (2022)
- Mark Marinucci, Baseball (2022)
- Danny Troxell, Softball (2022)
- Eric Wolfgang, Softball (2022)
- Ed Souter, Softball (2022)
- Mike Shaw, Softball (2022)
- Dwight Woodley, Basketball (2023)
- Colleen Sullivan, Basketball (2023)
- Gary Daddario, Basketball (2023)
- Joe Bohart, Swimming/Diving (2023) -
Official's Recognition
The following officials/umpires were recognized by District IV for being selected to officiate PIAA State Playoff contests:
- Bryce Brewer, Baseball (2022)
- Albert Jones, Baseball (2022)
- Chip Carnes, Baseball (2022)
- Mark Marinucci, Baseball (2022)
- Danny Troxell, Softball (2022)
- Eric Wolfgang, Softball (2022)
- Ed Souter, Softball (2022)
- Mike Shaw, Softball (2022)
- Dwight Woodley, Basketball (2023)
- Colleen Sullivan, Basketball (2023)
- Gary Daddario, Basketball (2023)
- Joe Bohart, Swimming/Diving (2023) -
Official's Recognition
The following officials/umpires were recognized by District IV for being selected to officiate PIAA State Playoff contests:
- Bryce Brewer, Baseball (2022)
- Albert Jones, Baseball (2022)
- Chip Carnes, Baseball (2022)
- Mark Marinucci, Baseball (2022)
- Danny Troxell, Softball (2022)
- Eric Wolfgang, Softball (2022)
- Ed Souter, Softball (2022)
- Mike Shaw, Softball (2022)
- Dwight Woodley, Basketball (2023)
- Colleen Sullivan, Basketball (2023)
- Gary Daddario, Basketball (2023)
- Joe Bohart, Swimming/Diving (2023) -
Official's Recognition
The following officials/umpires were recognized by District IV for being selected to officiate PIAA State Playoff contests:
- Bryce Brewer, Baseball (2022)
- Albert Jones, Baseball (2022)
- Chip Carnes, Baseball (2022)
- Mark Marinucci, Baseball (2022)
- Danny Troxell, Softball (2022)
- Eric Wolfgang, Softball (2022)
- Ed Souter, Softball (2022)
- Mike Shaw, Softball (2022)
- Dwight Woodley, Basketball (2023)
- Colleen Sullivan, Basketball (2023)
- Gary Daddario, Basketball (2023)
- Joe Bohart, Swimming/Diving (2023) -
Official's Recognition
The following officials/umpires were recognized by District IV for being selected to officiate PIAA State Playoff contests:
- Bryce Brewer, Baseball (2022)
- Albert Jones, Baseball (2022)
- Chip Carnes, Baseball (2022)
- Mark Marinucci, Baseball (2022)
- Danny Troxell, Softball (2022)
- Eric Wolfgang, Softball (2022)
- Ed Souter, Softball (2022)
- Mike Shaw, Softball (2022)
- Dwight Woodley, Basketball (2023)
- Colleen Sullivan, Basketball (2023)
- Gary Daddario, Basketball (2023)
- Joe Bohart, Swimming/Diving (2023) -
21-22 PIAA Coaches of the YEAR
Congratulations to the following PHAC coach for being selected as PIAA Coach of the year during 2021-2022:
- Joshua Gavitt - Hughesville, Cross Country
Congratulations to the following District IV coach for being selected as PIAA Coach of the year during 2021-2022:
- Chris Glenn - Montgomery, Softball -
2021-2022 State Champions
Fall 2021
Cross Country - Hughesville Boys A
Cross Country - Lewisburg Boys AA
Football - Southern Columbia AA
Girls Soccer - Southern Columbia A
Winter 2021-2022
Boys Basketball - Loyalsock AAA
Girls Basketball - Mount Carmel AA
Swimming - Lewisburg, Kim Shannon, 200IM & 500 Free AA
Wrestling - Montoursville, Cael Crebs, 189 AA
Wrestling - Selinsgrove, Nate Schon, 285 AAA
Spring 2022
Boys Track - Hughesville, 4x800 AA
Boys Track - Southern Columbia, Jake Rose 110 & 300 Meter Hurdles AA
Girls Track - Southern Columbia, Kate Moncavage 800 Meter AA
Girls Track - Central Columbia, 4x100 AA (Maddy Blake/Liberty Garinger/Rilee McMahan/Kendra Stout)
Girls Track - Central Columbia, 4x400 AA (Maddy Blake/Haley Bull/Liberty Garinger/Kendra Stout) -
District Playoffs
Check the 2022-2023 District IV Playoff updates under the Championships menu option.
-
Twitter Account
Please check out our new Twitter account at PHAC Athletics - @AthleticsPhac.
-
Winter 2023-2024 Important Dates
2023-2024 Winter Sports Season:
- Monday, October 9, 2023 - First practice date, Junior High Girls Basketball
- Friday, November 17, 2023 - First mandatory practice date
- Thursday, November 23, 2023 - Thanksgiving
- Friday, November, 24, 2023 - First scrimmage date
- Friday, December 1, 2023 - First legal play date
- Monday, December 4, 2023 - First practice date, Junior High Boys Basketball
- Wednesday/Thursday/Friday, February 14/15/16, 2024 - PHAC Basketball Playoffs
- Saturday, February, 17, 2024 - Last Regular Season Play Date
_______________________________ -
Fall 2023 Important Dates
2023 Fall Sports Season:
- Monday, August 7, 2023: Heat Acclimitazation week for football
- Monday, August 14, 2023: First mandatory practice date for all fall sports
- Saturday, August 19, 2023: First scrimmage date
- Friday, August 25, 2023: First play date, all fall sports
- Monday, October 9, 2023: First practice date, Junior High Girls Basketball
- Saturday, October 21, 2023: Last Regular Season Contest Date for Fall Sports
- Saturday, November 4, 2023: District Deadline
_______________________________ -
Spring 2024 Important Dates
2024 Spring Sports Season:
- Monday, March 4, 2024 - First mandatory practice date
- Saturday, March 9, 2024 - First scrimmage date
- Friday, March 15, 2024 - First legal play date
- Monday, March 18, 2024 - First practice date, Junior Boys/Girls Soccer
- Friday, March 29, 2024 - Good Friday
- Sunday, March 31, 2024 - Easter Sunday
- Wednesday, May 15, 2024 - Baseball Play Deadline
- Saturday, May 18, 2024 - Last Regular Season Play Date
_______________________________ -
PHAC Playoffs
The PHAC offers league championships in Boys Basketball, Girls Basketball, Boys Track and Girls Track. As we get closer to the dates, matchups and results will be posted under the "Championships" section of the website.
_______________________________ -
PHAC Website
Welcome to the Pennsylvania Heartland Athletic Conference website. Our goal is to provide as much information as possible about the schools, teams and participants in the PHAC as possible. The site will be continually updated to keep the information current and pertinent. Please check back often!
_______________________________ -
State Tournament Matchups and Results
Matchups and results from PIAA State competition can be found at http://www.piaa.org/. Select "Sport" to view the sport you are looking for and then "Championship Information" to the right to go to the current and past championships.
_______________________________
Become An Official
PHAC Basketball Championships
Thank you to the PHAC Basketball Championship corporate sponsors for 2023
Blaise Alexander
All American Athletics
(all games at Shikellamy High School)
Championship Information Packet
Boys |
Girls |
|
2023 |
2/15/23 - Semifinal: Loyalsock vs Central Mountain
2/15/23 - Semifinal: Shamokin Area vs Danville
2/17/23 - Final: Shamokin Area vs Central Mountain
Champion: Central Mountain (59-54)
|
2/16/23 - Semifinal: Jersey Shore vs Mount Carmel
2/16/23 - Semifinal: Bloomsburg vs Central Columbia
2/17/23 - Final: Bloomsburg vs Mount Carmel
Champion: Mount Carmel (50-44)
|
2022 |
2/17/22 - Semifinal: Shamokin Area vs Loyalsock
2/17/22 - Semifinal: Lewisburg vs Bloomsburg
2/18/22 - Final: Lewisburg vs Loyalsock
Champion: Loyalsock
|
2/16/22 - Semifinal: Shamokin Area vs Southern Columbia
2/16/22 - Semifinal: Shikellamy vs Bloomsburg
2/18/22 - Final: Bloomsburg vs Southern Columbia
Champion: Southern Columbia
|
2021 | N/A - Did not hold tournament due to Covid | N/A - Did not hold tournament due to Covid |
2020 |
2/12/20 - Semifinal: Danville vs Montoursville
2/12/20 - Semifinal: Loyalsock vs Mt Carmel
2/14/20 - Final: Loyalsock vs Danville
Champion: Danville
|
2/13/20 - Semifinal: Danville vs Bloomsburg
2/13/20 - Semifinal: Loyalsock vs Central Columbia
2/14/20 - Final: Loyalsock vs Danville
Champion: Danville
|
2019 |
Semifinal: Danville vs Montoursville
Semifinal: Loyalsock vs Mount Carmel
Final: Montoursville vs Loyalsock
Champion: Loyalsock
|
Semifinal: Danville vs Warrior Run
Semifinal: Loyalsock vs Mifflinburg
Final: Danville vs Mifflinburg
Champion: Mifflinburg
|
2018 |
Semifinal: Central Mountain vs Danville
Semifinal: Loyalsock vs Mount Carmel
Final: Loyalsock vs Danville
Champion: Danville
|
Semifinal: Loyalsock vs Shamokin Area
Semifinal: Lewisburg vs Mount Carmel
Final: Loyalsock vs Lewisburg
Champion: Loyalsock
|
2017 |
Semifinal: Loyalsock vs Central Mountain
Semifinal: Selinsgrove vs Central Columbia
Final: Central Columbia vs Loyalsock
Champion: Loyalsock
|
Semifinal: Montoursville vs Shamokin Area
Semifinal: Mount Carmel vs Mifflinburg
Final: Mount Carmel vs Shamokin Area
Champion: Mount Carmel
|
2016 |
Semifinal: Shamokin Area vs Sullivan County
Semifinal: Lewisburg vs Shikellamy
Final: Lewisburg vs Shamokin Area
Champion: Shamokin Area
|
Semifinal: Mount Carmel vs Shamokin Area
Semifinal: Danville vs Southern Columbia
Final: Mount Carmel vs Danville
Champion: Danville
|
2015 |
Semifinal: St. John Neumann vs Milton
Semifinal: Loyalsock vs Shamokin Area
Final: Milton vs Shamokin Area
Champion: Milton
|
Semifinal: Mount Carmel vs Southern Columbia (at Shamokin)
Semifinal: Mifflinburg vs Bloomsburg (at Milton)
Final: Mifflinburg vs Mount Carmel
Champion: Mifflinburg
|
2014 |
Semifinal: Loyalsock vs Shamokin Area
Semifinal: Saint John Neumann vs
Final:
Champion: Loyalsock
|
Semifinal: Mount Carmel vs Muncy
Semifinal: Warrior Run vs Danville
Final: Warrior Run vs Mount Carmel
Champion: Mount Carmel
|
2013 |
Semifinal: Saint John Neumann vs Loyalsock
Semifinal: Danville vs Lewisburg
Final: Saint John Neumann vs Lewisburg
Champion: Saint John Neumann
|
Semifinal: Mount Carmel vs Danville
Semifinal: Benton vs Shamokin Area
Final: Benton vs Danville
Champion: Danville
|
Highlights
News
-
2024 PHAC Basketball Championships
The Pennsylvania Heartland Athletic Conference is proud to announce it will be holding its 11th Annual PHAC Basketball Championships on February 14, 15, and 16. The event has become a traditional showcase of athletic talent and competition in North Central Pennsylvania on both a team and individual basis for parents, fans, and basketball supporters of all ages.
The Championships will be held in the Phil Lockcuff Field House of the Shikellamy High School located at 600 Walnut Street in Sunbury, PA, near the confluence of the North and West Branches of the Susquehanna River, which is the approximate geographic center of the Conference. This year’s event is being sponsored by Blaise Alexander Lewisburg and Sunbury, All American Athletics, and Service 1st Federal Credit Union.
The Girls Semi Finals will be held on Wednesday, February 14, with the Boys taking the court on Thursday, February 15. Games will begin both nights with opening rounds at 6pm, followed by the nightcap at 7:30pm. The Finals will be held on Friday, February 16, with the Girls Final leading off at 6pm to be followed by the Boys finale at 7:30pm. Doors will open each night at 5:15 pm and there will be a concession stand in operation each night for those who desire to purchase food and beverage items. Admission prices for each night’s doubleheader are $6 for Adults and $3 for Students. PHAC passes will not be accepted for these games.
The PHAC is comprised of 19 schools of which 18 of the schools compete scholastically in Boys and Girls Basketball. The league is made up of three divisions according to student population. Not only is each division winner awarded a Divisional Championship, but that team also receives an invite to compete for the PHAC Tournament Championship. Along with the division champion a wildcard team is selected to complete the 4 team bracket.
This year ‘s Tournament Invitees are:
Wednesday Girls Games:
6:00 pm: Loyalsock - Home Team (light jerseys) vs Jersey Shore- Away Team (dark jerseys).
7:30 pm: Central Columbia (light jerseys) vs Hughesville (dark jerseys)
Thursday Boys Games:
6:00 pm: Shamokin - Home (light jerseys) vs. Danville (dark jerseys)
7:30 pm: Loyalsalk - Home (light jerseys) vs. Selinsgrove (dark jerseys)
Previous Winners:
2023: Boys: Central Mountain Girls: Mt. Carmel Area
2022: Boys: Loyalsock Girls: Southern Columbia
2021: No tournament held
2020: Boys: Danville Girls: Danville
2019: Boys: Loyalsock Girls: Mifflinburg
2018: Boys: Danville Girls: Loyalsock
2017: Boys: Loyalsock Girls: Mount Carmel Area
2016: Boys: Shamokin Girls: Danville
2015: Boys: Milton Girls: Mifflinburg
2014: Boys: Loyalsock Girls: Mount Carmel Area
2013: Boys: St. John Neumann Girls: Danville -
2022-2023 State Champions
Fall 2022
- Danville, Rory Lieberman, Cross Country AA
- Southern Columba Girls Soccer A
- Central Columbia Girls Soccer AA
- Southern Columbia Football AA
- Warrior Run, Hannah Rabb, Golf AA
Winter 2022-2023
- Danville, Brenna Ross 50 Free AA
- Lewisburg, Kimberly Shannon, 500 Free AA
- Williamsport, Cael Nasdeo, Wrestling 121 AAA -
2022-2023 State Champions
Fall 2022
- Danville, Rory Lieberman, Cross Country AA
- Southern Columba Girls Soccer A
- Central Columbia Girls Soccer AA
- Southern Columbia Football AA
- Warrior Run, Hannah Rabb, Golf AA
Winter 2022-2023
- Danville, Brenna Ross 50 Free AA
- Lewisburg, Kimberly Shannon, 500 Free AA
- Williamsport, Cael Nasdeo, Wrestling 121 AAA -
2022-2023 State Champions
Fall 2022
- Danville, Rory Lieberman, Cross Country AA
- Southern Columba Girls Soccer A
- Central Columbia Girls Soccer AA
- Southern Columbia Football AA
- Warrior Run, Hannah Rabb, Golf AA
Winter 2022-2023
- Danville, Brenna Ross 50 Free AA
- Lewisburg, Kimberly Shannon, 500 Free AA
- Williamsport, Cael Nasdeo, Wrestling 121 AAA -
2022-2023 State Champions
Fall 2022
- Danville, Rory Lieberman, Cross Country AA
- Southern Columba Girls Soccer A
- Central Columbia Girls Soccer AA
- Southern Columbia Football AA
- Warrior Run, Hannah Rabb, Golf AA
Winter 2022-2023
- Danville, Brenna Ross 50 Free AA
- Lewisburg, Kimberly Shannon, 500 Free AA
- Williamsport, Cael Nasdeo, Wrestling 121 AAA -
2022-2023 State Champions
Fall 2022
- Danville, Rory Lieberman, Cross Country AA
- Southern Columba Girls Soccer A
- Central Columbia Girls Soccer AA
- Southern Columbia Football AA
- Warrior Run, Hannah Rabb, Golf AA
Winter 2022-2023
- Danville, Brenna Ross 50 Free AA
- Lewisburg, Kimberly Shannon, 500 Free AA
- Williamsport, Cael Nasdeo, Wrestling 121 AAA -
2022-2023 State Champions
Fall 2022
- Danville, Rory Lieberman, Cross Country AA
- Southern Columba Girls Soccer A
- Central Columbia Girls Soccer AA
- Southern Columbia Football AA
- Warrior Run, Hannah Rabb, Golf AA
Winter 2022-2023
- Danville, Brenna Ross 50 Free AA
- Lewisburg, Kimberly Shannon, 500 Free AA
- Williamsport, Cael Nasdeo, Wrestling 121 AAA -
2022-2023 State Champions
Fall 2022
- Danville, Rory Lieberman, Cross Country AA
- Southern Columba Girls Soccer A
- Central Columbia Girls Soccer AA
- Southern Columbia Football AA
- Warrior Run, Hannah Rabb, Golf AA
Winter 2022-2023
- Danville, Brenna Ross 50 Free AA
- Lewisburg, Kimberly Shannon, 500 Free AA
- Williamsport, Cael Nasdeo, Wrestling 121 AAA -
2022-2023 State Champions
Fall 2022
- Danville, Rory Lieberman, Cross Country AA
- Southern Columba Girls Soccer A
- Central Columbia Girls Soccer AA
- Southern Columbia Football AA
- Warrior Run, Hannah Rabb, Golf AA
Winter 2022-2023
- Danville, Brenna Ross 50 Free AA
- Lewisburg, Kimberly Shannon, 500 Free AA
- Williamsport, Cael Nasdeo, Wrestling 121 AAA -
2022-2023 State Champions
Fall 2022
- Danville, Rory Lieberman, Cross Country AA
- Southern Columba Girls Soccer A
- Central Columbia Girls Soccer AA
- Southern Columbia Football AA
- Warrior Run, Hannah Rabb, Golf AA
Winter 2022-2023
- Danville, Brenna Ross 50 Free AA
- Lewisburg, Kimberly Shannon, 500 Free AA
- Williamsport, Cael Nasdeo, Wrestling 121 AAA -
2022-2023 State Champions
Fall 2022
- Danville, Rory Lieberman, Cross Country AA
- Southern Columba Girls Soccer A
- Central Columbia Girls Soccer AA
- Southern Columbia Football AA
- Warrior Run, Hannah Rabb, Golf AA
Winter 2022-2023
- Danville, Brenna Ross 50 Free AA
- Lewisburg, Kimberly Shannon, 500 Free AA
- Williamsport, Cael Nasdeo, Wrestling 121 AAA -
2022-2023 State Champions
Fall 2022
- Danville, Rory Lieberman, Cross Country AA
- Southern Columba Girls Soccer A
- Central Columbia Girls Soccer AA
- Southern Columbia Football AA
- Warrior Run, Hannah Rabb, Golf AA
Winter 2022-2023
- Danville, Brenna Ross 50 Free AA
- Lewisburg, Kimberly Shannon, 500 Free AA
- Williamsport, Cael Nasdeo, Wrestling 121 AAA -
Official's Recognition
The following officials/umpires were recognized by District IV for being selected to officiate PIAA State Playoff contests:
- Bryce Brewer, Baseball (2022)
- Albert Jones, Baseball (2022)
- Chip Carnes, Baseball (2022)
- Mark Marinucci, Baseball (2022)
- Danny Troxell, Softball (2022)
- Eric Wolfgang, Softball (2022)
- Ed Souter, Softball (2022)
- Mike Shaw, Softball (2022)
- Dwight Woodley, Basketball (2023)
- Colleen Sullivan, Basketball (2023)
- Gary Daddario, Basketball (2023)
- Joe Bohart, Swimming/Diving (2023) -
Official's Recognition
The following officials/umpires were recognized by District IV for being selected to officiate PIAA State Playoff contests:
- Bryce Brewer, Baseball (2022)
- Albert Jones, Baseball (2022)
- Chip Carnes, Baseball (2022)
- Mark Marinucci, Baseball (2022)
- Danny Troxell, Softball (2022)
- Eric Wolfgang, Softball (2022)
- Ed Souter, Softball (2022)
- Mike Shaw, Softball (2022)
- Dwight Woodley, Basketball (2023)
- Colleen Sullivan, Basketball (2023)
- Gary Daddario, Basketball (2023)
- Joe Bohart, Swimming/Diving (2023) -
Official's Recognition
The following officials/umpires were recognized by District IV for being selected to officiate PIAA State Playoff contests:
- Bryce Brewer, Baseball (2022)
- Albert Jones, Baseball (2022)
- Chip Carnes, Baseball (2022)
- Mark Marinucci, Baseball (2022)
- Danny Troxell, Softball (2022)
- Eric Wolfgang, Softball (2022)
- Ed Souter, Softball (2022)
- Mike Shaw, Softball (2022)
- Dwight Woodley, Basketball (2023)
- Colleen Sullivan, Basketball (2023)
- Gary Daddario, Basketball (2023)
- Joe Bohart, Swimming/Diving (2023) -
Official's Recognition
The following officials/umpires were recognized by District IV for being selected to officiate PIAA State Playoff contests:
- Bryce Brewer, Baseball (2022)
- Albert Jones, Baseball (2022)
- Chip Carnes, Baseball (2022)
- Mark Marinucci, Baseball (2022)
- Danny Troxell, Softball (2022)
- Eric Wolfgang, Softball (2022)
- Ed Souter, Softball (2022)
- Mike Shaw, Softball (2022)
- Dwight Woodley, Basketball (2023)
- Colleen Sullivan, Basketball (2023)
- Gary Daddario, Basketball (2023)
- Joe Bohart, Swimming/Diving (2023) -
Official's Recognition
The following officials/umpires were recognized by District IV for being selected to officiate PIAA State Playoff contests:
- Bryce Brewer, Baseball (2022)
- Albert Jones, Baseball (2022)
- Chip Carnes, Baseball (2022)
- Mark Marinucci, Baseball (2022)
- Danny Troxell, Softball (2022)
- Eric Wolfgang, Softball (2022)
- Ed Souter, Softball (2022)
- Mike Shaw, Softball (2022)
- Dwight Woodley, Basketball (2023)
- Colleen Sullivan, Basketball (2023)
- Gary Daddario, Basketball (2023)
- Joe Bohart, Swimming/Diving (2023) -
Official's Recognition
The following officials/umpires were recognized by District IV for being selected to officiate PIAA State Playoff contests:
- Bryce Brewer, Baseball (2022)
- Albert Jones, Baseball (2022)
- Chip Carnes, Baseball (2022)
- Mark Marinucci, Baseball (2022)
- Danny Troxell, Softball (2022)
- Eric Wolfgang, Softball (2022)
- Ed Souter, Softball (2022)
- Mike Shaw, Softball (2022)
- Dwight Woodley, Basketball (2023)
- Colleen Sullivan, Basketball (2023)
- Gary Daddario, Basketball (2023)
- Joe Bohart, Swimming/Diving (2023) -
Official's Recognition
The following officials/umpires were recognized by District IV for being selected to officiate PIAA State Playoff contests:
- Bryce Brewer, Baseball (2022)
- Albert Jones, Baseball (2022)
- Chip Carnes, Baseball (2022)
- Mark Marinucci, Baseball (2022)
- Danny Troxell, Softball (2022)
- Eric Wolfgang, Softball (2022)
- Ed Souter, Softball (2022)
- Mike Shaw, Softball (2022)
- Dwight Woodley, Basketball (2023)
- Colleen Sullivan, Basketball (2023)
- Gary Daddario, Basketball (2023)
- Joe Bohart, Swimming/Diving (2023) -
Official's Recognition
The following officials/umpires were recognized by District IV for being selected to officiate PIAA State Playoff contests:
- Bryce Brewer, Baseball (2022)
- Albert Jones, Baseball (2022)
- Chip Carnes, Baseball (2022)
- Mark Marinucci, Baseball (2022)
- Danny Troxell, Softball (2022)
- Eric Wolfgang, Softball (2022)
- Ed Souter, Softball (2022)
- Mike Shaw, Softball (2022)
- Dwight Woodley, Basketball (2023)
- Colleen Sullivan, Basketball (2023)
- Gary Daddario, Basketball (2023)
- Joe Bohart, Swimming/Diving (2023) -
Official's Recognition
The following officials/umpires were recognized by District IV for being selected to officiate PIAA State Playoff contests:
- Bryce Brewer, Baseball (2022)
- Albert Jones, Baseball (2022)
- Chip Carnes, Baseball (2022)
- Mark Marinucci, Baseball (2022)
- Danny Troxell, Softball (2022)
- Eric Wolfgang, Softball (2022)
- Ed Souter, Softball (2022)
- Mike Shaw, Softball (2022)
- Dwight Woodley, Basketball (2023)
- Colleen Sullivan, Basketball (2023)
- Gary Daddario, Basketball (2023)
- Joe Bohart, Swimming/Diving (2023) -
Official's Recognition
The following officials/umpires were recognized by District IV for being selected to officiate PIAA State Playoff contests:
- Bryce Brewer, Baseball (2022)
- Albert Jones, Baseball (2022)
- Chip Carnes, Baseball (2022)
- Mark Marinucci, Baseball (2022)
- Danny Troxell, Softball (2022)
- Eric Wolfgang, Softball (2022)
- Ed Souter, Softball (2022)
- Mike Shaw, Softball (2022)
- Dwight Woodley, Basketball (2023)
- Colleen Sullivan, Basketball (2023)
- Gary Daddario, Basketball (2023)
- Joe Bohart, Swimming/Diving (2023) -
Official's Recognition
The following officials/umpires were recognized by District IV for being selected to officiate PIAA State Playoff contests:
- Bryce Brewer, Baseball (2022)
- Albert Jones, Baseball (2022)
- Chip Carnes, Baseball (2022)
- Mark Marinucci, Baseball (2022)
- Danny Troxell, Softball (2022)
- Eric Wolfgang, Softball (2022)
- Ed Souter, Softball (2022)
- Mike Shaw, Softball (2022)
- Dwight Woodley, Basketball (2023)
- Colleen Sullivan, Basketball (2023)
- Gary Daddario, Basketball (2023)
- Joe Bohart, Swimming/Diving (2023) -
21-22 PIAA Coaches of the YEAR
Congratulations to the following PHAC coach for being selected as PIAA Coach of the year during 2021-2022:
- Joshua Gavitt - Hughesville, Cross Country
Congratulations to the following District IV coach for being selected as PIAA Coach of the year during 2021-2022:
- Chris Glenn - Montgomery, Softball -
2021-2022 State Champions
Fall 2021
Cross Country - Hughesville Boys A
Cross Country - Lewisburg Boys AA
Football - Southern Columbia AA
Girls Soccer - Southern Columbia A
Winter 2021-2022
Boys Basketball - Loyalsock AAA
Girls Basketball - Mount Carmel AA
Swimming - Lewisburg, Kim Shannon, 200IM & 500 Free AA
Wrestling - Montoursville, Cael Crebs, 189 AA
Wrestling - Selinsgrove, Nate Schon, 285 AAA
Spring 2022
Boys Track - Hughesville, 4x800 AA
Boys Track - Southern Columbia, Jake Rose 110 & 300 Meter Hurdles AA
Girls Track - Southern Columbia, Kate Moncavage 800 Meter AA
Girls Track - Central Columbia, 4x100 AA (Maddy Blake/Liberty Garinger/Rilee McMahan/Kendra Stout)
Girls Track - Central Columbia, 4x400 AA (Maddy Blake/Haley Bull/Liberty Garinger/Kendra Stout) -
District Playoffs
Check the 2022-2023 District IV Playoff updates under the Championships menu option.
-
Twitter Account
Please check out our new Twitter account at PHAC Athletics - @AthleticsPhac.
-
Winter 2023-2024 Important Dates
2023-2024 Winter Sports Season:
- Monday, October 9, 2023 - First practice date, Junior High Girls Basketball
- Friday, November 17, 2023 - First mandatory practice date
- Thursday, November 23, 2023 - Thanksgiving
- Friday, November, 24, 2023 - First scrimmage date
- Friday, December 1, 2023 - First legal play date
- Monday, December 4, 2023 - First practice date, Junior High Boys Basketball
- Wednesday/Thursday/Friday, February 14/15/16, 2024 - PHAC Basketball Playoffs
- Saturday, February, 17, 2024 - Last Regular Season Play Date
_______________________________ -
Fall 2023 Important Dates
2023 Fall Sports Season:
- Monday, August 7, 2023: Heat Acclimitazation week for football
- Monday, August 14, 2023: First mandatory practice date for all fall sports
- Saturday, August 19, 2023: First scrimmage date
- Friday, August 25, 2023: First play date, all fall sports
- Monday, October 9, 2023: First practice date, Junior High Girls Basketball
- Saturday, October 21, 2023: Last Regular Season Contest Date for Fall Sports
- Saturday, November 4, 2023: District Deadline
_______________________________ -
Spring 2024 Important Dates
2024 Spring Sports Season:
- Monday, March 4, 2024 - First mandatory practice date
- Saturday, March 9, 2024 - First scrimmage date
- Friday, March 15, 2024 - First legal play date
- Monday, March 18, 2024 - First practice date, Junior Boys/Girls Soccer
- Friday, March 29, 2024 - Good Friday
- Sunday, March 31, 2024 - Easter Sunday
- Wednesday, May 15, 2024 - Baseball Play Deadline
- Saturday, May 18, 2024 - Last Regular Season Play Date
_______________________________ -
PHAC Playoffs
The PHAC offers league championships in Boys Basketball, Girls Basketball, Boys Track and Girls Track. As we get closer to the dates, matchups and results will be posted under the "Championships" section of the website.
_______________________________ -
PHAC Website
Welcome to the Pennsylvania Heartland Athletic Conference website. Our goal is to provide as much information as possible about the schools, teams and participants in the PHAC as possible. The site will be continually updated to keep the information current and pertinent. Please check back often!
_______________________________ -
State Tournament Matchups and Results
Matchups and results from PIAA State competition can be found at http://www.piaa.org/. Select "Sport" to view the sport you are looking for and then "Championship Information" to the right to go to the current and past championships.
_______________________________