Pennsylvania Heartland Athletic Conference

News

Become An Official

2018-2019

District Champions - PHAC schools only (except Wrestling, Swimming and Track):

Fall 2018 Winter 2018-2019 Spring 2019
Cross Country
A Individual Boys - Ethan Knoebel, Southern Columbia
A Team Boys - Wyalusing
AA Team Boys - Lewisburg
AA Individual Boys - Alejandro Quintana, Loyalsock
A Individual Girls - Isabel Sagar, Loyalsock
AA Individual Girls - Lauren Trapani, Warrior Run
A Team Girls - Troy
AA Team Girls - Danville
Boys Basketball
A - Lourdes Regional
AA - Millville
AAA - Loyalsock
AAAA - Danville
Baseball
A - Montgomery
AA - South Williamsport
AAA - Montoursville
AAAA - Selinsgrove
 
   
Field Hockey
A - Mifflinburg
AA - Selinsgrove
Girls Basketball
A - Lourdes Regional
AA - Mount Carmel
AAA - Loyalsock
AAAA - Mifflinburg
Softball
A - Bucktail
AA - Line Mountain
AAA - Bloomsburg
AAAA - Mifflinburg
     
Football
AA - Southern Columbia
AAA - Montoursville
AAAA - Jersey Shore
Competitive Spirit
Small Varsity - Southern Columbia
Medium Varsity - Milton
Large Varsity - Shamokin Area
Co-Ed Varsity - Williamsport
Boys Tennis (Team, West Branch Tennis Club)
Champion - Central Columbia
     
Golf
Individual (highest PHAC finisher):
AA Boys - Grant Gronka - Central Columbia
AAA Boys - Brian Snyder - Shikellamy
AA Girls - Morgan Sohosky - Bloomsburg
AAA Girls - Mia Patterson - Loyalsock
Individual/Team:
Swimming/Diving (Team & Individual)
Diving:  Boys - Quinn Rollman (Shamokin Area)
Diving:  Girls - Gabby Hackett (Danville)
Swimming:  Boys - Central Columbia
Swimming:  Girls - Danville
Boys Tennis (Individual/Doubles,
West Branch Tennis Club)
Champion - John Duncan, Central Columbia
Champions - Dhruv Kotru & Blake Nizinski, Danville
     
Boys Soccer
A - Millville
AA - Central Columbia
AAA - Athens
Wrestling (Team)
AA - Southern Columbia
AAA - Selinsgrove
Boys Track & Field (Team, Williamsport HS)
AA Champion - Central Columbia
AAA Champion - Shikellamy
     
Girls Soccer
A - Southern Columbia
AA - Midd-West
AAA - Athens
Wrestling (Individual)
Sectionals - North AA
Sectionals - South AA
Sectionals - Central AA
Districts
Regionals
Boys Track & Field (Individual, Williamsport HS)
     
Girls Tennis (Team)
South Williamsport
 
Girls Track & Field (Team, Williamsport HS)
AA Champion - Loyalsock
AAA Champion - Selinsgrove
     
Girls Tennis (Individual & Doubles)
Singles - Olivia Dorner, South Williamsport
Doubles - Maddy Reeves/Lydia Barbour, Montoursville
 
Girls Track & Field (Individual, Williamsport HS)

Non-PHAC School

News

Become An Official